Egy nyugdíjból teljes rezsi?!

2022.11.28

Manapság számos időskorú kerülhet és kerül is áldatlan anyagi helyzetbe. Közülük sokan aggódnak, házastársuk, élettársuk, esetleg együtt élő testvérük, gyermekük miatt: megmarad-e az ő távozásuk után a ház, amiben addig éltek, vagy a hátramaradónak idősotthonba kell szándéka ellenére költöznie?

Akár váratlanul, akár hosszan tartó betegség után veszíti el valaki szerettét, mindenképpen élete legnagyobb tragédiája vár rá.

Mivel az ember halandó és senki sem él örökké, az elmúlásra minden embernek fel kell készülnie.

Ráadásul a házastárs elvesztésével komoly pénzügyi problémák is kialakulhatnak...

A szomorúság mellett sajnos olyan praktikus dolgokra is gondolni kell, mint például az elhunytról való méltó megemlékezés, vagy mondjuk a közös ház rezsijének további fizetése.

A nehéz élethelyzetet valamennyire talán segíti az, ha az ittmaradó kap egy nagyobb összeget, hogy legalább az anyagi összeomlástól ne kelljen tartania a tragédia árnyékában, hiszen még az özvegyi nyugdíjjal együtt is nagy anyagi teher hárul rá.

Gyuszi bácsi és felesége, Marika néni közel 50 éve házasok. Egy kistelepülésen élnek, egy "Kádár kockában".

Kettejük nyugdíja egyelőre elegendő a ház megnövekedett rezsijének kifizetésére, úgy, hogy már lecsavarták a konvektort, csak egy szobát fűtenek, összébb húzták a nadrágszíjat... de ha egyiküknek kiesne a nyugdíja... Legyünk őszinték, ez az ő korukban bármikor előfordulhat.

Egyikük sem szeretne terhet róni a másikra, ezért sokat hánykolódtak álmatlanul, pláne, mert tudják, hogy a hagyatéki eljárás akár másfél évig is elhúzódhat és addig egy kisnyugdíjból, még az özvegyi nyugdíjjal együtt sem lesz elegendő a ház rezsijére, plusz a megélhetésre.

Gyuszi bácsinak és Marika néninek tudtam segíteni abban, hogy ismét nyugodtan hajthassák álomra a fejüket esténként, abban a biztos tudatban, hogy még távozásukban is gondoskodtak a másik felükről.